QUINT4-PS/1AC/24DC/40
Place of Origin :
Germany
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T
Supply Ability :
200pcs/months
Delivery Time :
3 working days
Packaging Details :
original package cover with good quality carton case
Warranty :
one year
Condition :
Phoenix Contact original brand new
Shipping way :
DHL FedEx express
Application :
Automation Industries, oil, gas, chemical industries
Certificate :
CE ISO TUV
Description
QUINT4-PS/1AC/24DC/40 - Power supply 2904603
Primary-switched QUINT POWER power supply with free choice of output characteristic curve, SFB (selective fuse breaking) technology, and NFC interface, input: 1-phase, output: 24 V DC/40 A
Control input (configurable) Rem Output power ON/OFF (SLEEP MODE)
Default Output power ON (>40 kΩ/24 V DC/open bridge between Rem and SGnd)
AC operation
Network type Star network
Nominal input voltage range 100 V AC ... 240 V AC
Input voltage range 100 V AC ... 240 V AC -15 % ... +10 %
Electric strength, max. 300 V AC 60 s
Typical national grid voltage 120 V AC
230 V AC
Voltage type of supply voltage AC
Inrush current typ. 12 A (at 25 °C)
Inrush current integral (I2t) < 1 A2s
Inrush current limitation 12 A (after 1 ms)
Frequency range (fN) 50 Hz ... 60 Hz -10 % ... +10 %
16.7 Hz (acc. to EN 50163)
Mains buffering time typ. 29 ms (120 V AC)
typ. 32 ms (230 V AC)
Current consumption 13.6 A (100 V AC)
10 A (120 V AC)
5.2 A (230 V AC)
5.4 A (240 V AC)
Input fuse 16 A (slow-blow, internal)
Recommended breaker for input protection 16 A ... 20 A (Characteristic B, C, D, K or comparable)
Discharge current to PE < 3.5 mA
1.7 mA (264 V AC, 60 Hz)
DC operation
Nominal input voltage range 110 V DC ... 250 V DC
Input voltage range 110 V DC ... 250 V DC -18 % ... +40 %
Voltage type of supply voltage DC
Current consumption 12 A (110 V DC)
5 A (250 V DC)
Efficiency typ. 94.8 % (120 V AC)
typ. 95.9 % (230 V AC)
Setting range of the output voltage (USet) 24 V DC ... 29.5 V DC (constant capacity)
Nominal output current (IN) 40 A
Static Boost (IStat.Boost) 45 A
Dynamic Boost (IDyn.Boost) 60 A (5 s)
Selective Fuse Breaking (ISFB) 215 A (15 ms)
Magnetic circuit breaker tripping A1...A40 / B2...B25 / C1...C13 / Z1...Z16
Derating > 60 °C ... 70 °C (2.5 %/K)
Feedback voltage resistance ≤ 35 V DC
Protection against overvoltage at the output (OVP) ≤ 32 V DC
Control deviation < 0.5 % (Static load change 10 % ... 90 %)
< 1 % (Dynamic load change 10 % ... 90 %, (10 Hz))
< 0.25 % (change in input voltage ±10 %)
Residual ripple < 50 mVPP (with nominal values)
Short-circuit-proof yes
No-load proof yes
Output power 960 W
1080 W
1440 W
Maximum no-load power dissipation < 4 W (120 V AC)
< 4 W (230 V AC)
Power loss nominal load max. < 50 W (120 V AC)
< 50 W (230 V AC)
Power dissipation SLEEP MODE < 3 W (120 V AC)
< 3 W (230 V AC)
Crest factor typ. 1.5 (120 V AC)
typ. 1.6 (230 V AC)
Connection in parallel yes, for redundancy and increased capacity
Connection in series yes
Fuse protection (secondary side) electronic
thermal-magnetic
thermal
Signal
Signal ground SGnd Reference potential for Out1, Out2, and Rem
Signal Out 1 (configurable)
Digital 24 V DC 20 mA
Default 24 V DC 20 mA 24 V DC for UOut > 0.9 x USet
Signal Out 2 (configurable)
Digital 24 V DC 20 mA
Analog 4 mA ... 20 mA ±5 % (Load ≤400 Ω)
Default 24 V DC 20 mA 24 V DC for POut < PN
Signal relay 13/14 (configurable)
Default closed (Uout > 0.9 USet)
Digital 24 V DC 1 A
30 V AC/DC 0.5 A
Types of signaling LED
Floating signal contact
Active signal output Out1 (digital, configurable)
Active signal output Out2 (analog, configurable)
Remote contact
Signal ground SGnd
POut > 100 % (LED lights up yellow, output power > 960 W)
> 75 % (LED lights up green, output power > 720 W)
> 50 % (LED lights up green, output power > 480 W)
UOut > 0.9 x USet (LED lights up green)
< 0.9 x USet (LED flashes green)
Product type Power supply
Product family QUINT POWER
MTBF (IEC 61709, SN 29500) > 934000 h (25 °C)
> 555000 h (40 °C)
> 249000 h (60 °C)
Environmental protection directive RoHS Directive 2011/65/EU
WEEE
Reach
Insulation characteristics
Protection class I
Degree of pollution 2
Life expectancy (electrolytic capacitors)
Current 20 A
Temperature 40 °C
Time 394000 h
Additional text 120 V AC
Current 20 A
Temperature 40 °C
Time 452000 h
Additional text 230 V AC
Current 40 A
Temperature 25 °C
Additional text 120 V AC
Current 40 A
Temperature 25 °C
Additional text 230 V AC
Current 40 A
Temperature 40 °C
Additional text 120 V AC
Current 40 A
Temperature 40 °C
Additional text 230 V AC
Width 120 mm
Height 130 mm
Depth 140 mm
Installation dimensions
Installation distance right/left 5 mm / 5 mm
Installation distance top/bottom 50 mm / 50 mm
Send your message to this supplier
Send Now
QUINT4-PS/1AC/24DC/40 Phoenix Contact Power Supply 2904603 100 VAC - 240 VAC
Ask Latest Price
Brand Name :
Phoenix Contact
Model Number :
QUINT4-PS/1AC/24DC/40
Place of Origin :
Germany
MOQ :
1
Price :
Negotiable
Payment Terms :
T/T
Contact Supplier