PW11-425-40D24
Certification :
CE,ROHS
Place of Origin :
Zhejiang, China
MOQ :
10 pcs
Price :
Payment Terms :
L/C, T/T, Western Union
Supply Ability :
10000 pcs per month
Delivery Time :
5 days
Packaging Details :
paper box packing or as required
voltage :
24V
Rated input Voltage :
1.6~26.4V
Efficiency :
≥80%
Tc-temperature :
Max. 70 oC
lamp :
TUVPL-L36W TUV36W
Max Lamp Power :
48W
Lamp Current :
0.35A~0.42A
Maximum input power :
≥ 150W @220Vac
power factor :
≥ 0.95 @220Va
Description
Rapid Start Electronic Ballast for One-lamp Operation
24V DC 5W ELECTRONIC BALLAST t5 fluorescent tube electronic ballast,electronic ballast t5 DC24V ,t5 fluorescent tube electronic ballast,electronic ballast t5 1x28 ,t5 fluorescent tube electronic ballast ,t5 8w ballast ,DC24V T5 electronic ballast 2x6w
150H UV Lamp Electronic Ballast 24V DC For PW11-425-40D24
Specifications:
1.high frequency working status,fast start without flickering;
2.Low temperature rising, no noise, long life span,and fire resistant;
4.Power:18W-40W;
5.Material:copper wire or aluminum wire;
6.Small size,light weight;
7.Low power consumption
Product Display
150H UV Lamp Electronic Ballast 24V DC For PW11-425-40D24 Output parameters PW11-425-40D24
Input voltage range Max 48W
Output current 0.35A~0.42A
Voltage 1.6~26.4V
Start time ≤ 8mS
24V
Use environment ta) - 20℃…+ 70℃
Installation case:
Advantages:
150H UV Lamp Electronic Ballast 24V DC For PW11-425-40D24150H UV Lamp Electronic Ballast 24V DC For PW11-425-40D24
1 KITCHEN FUME PURIFICATION
2 DEODORIZATION AND PURIFICATION TREATMENT
3 REMOVE ODOR AND PURIFIY INDUSTRIAL WASTE GAS
Light Source
Quartz Tube
wavelength(nm)
253.7
Rated Power
200W
Diameter
15mm
Base face length
1100
Head material
ceramics
Single head or double head
H shape
The Eight Core Technologies
1.Core filament electronic power processing technology.
4.Solid mercury----Homemade special mercury fixation to improve light efficiency.
5.Unique patented rapid leak detection technology
6.Unique wick anti-vibration patented technology .
7.The most advanced automated processing equiment in China.
8.Cost advantage and perfect pre-sales and after-sales service.
FAQ
Q: What's your advantage compared with other suppliers?
A: Our UV lamps are made with high-quality quartz.CE and Rohs certificates and competitive prices.
Q:What's my consideration when I choose one model of uv lamps?
A: Watts,Length,Volt and current about the electric ballast.
Q:What are the types of use of different UVC lamps?
Q:What is the difference between normal and amalgam lamps?
Q:How does the generated OZONE affect the health of people?
A:Excessive ozone can cause human organ failure.
Q:Can you accept the OEM or ODM?
A: Yes.
Send your message to this supplier
Send Now
Ask Latest Price
Watch Video
Brand Name :
UV,Yoway
Model Number :
PW11-425-40D24
Certification :
CE,ROHS
Place of Origin :
Zhejiang, China
MOQ :
10 pcs
Price :
Contact Supplier
video